Go Back   bisForum - biServis.Net > :: ~ OFF Topic ~ :: > Ünlüler - Biyografi

ChatBox
Yükleniyor...
SesliChat Kameralı Sohbet Giriş ! ChatBox'a mesaj yazmak için BURAYA tıklayarak hemen kayıt olabilirsiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
  #1 (permalink)  
Alt 11 Subat 2011
ukaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ѕιтєηιη •● dя'ѕi ●•

Teşekkürler: 80
20 Mesajına 22 Teşekkür Aldı
ukaLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ahmet Kaya

Ahmet Kaya ([Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ], [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] - [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ], [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]) [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ], [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] ve [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle popüler olmuş, eserlerinin etkisi günümüzde de devam eden [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] sanatçısıdır.

hacked 5 çocuklu bir işçi ailesinin en küçük üyesi olan Ahmet Kaya ilkokulu Malatya'da okudu ve müzikle ilk defa 9 yaşlarında tanıştı. Boş zamanlarında müzikle ilgilenen Ahmet Kaya, ailesinin [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'a göç etmesiyle [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] sonra bu işi profesyonelliğe dökmeye karar verdi. Uzun uğraşlar sonucu çıkardığı [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] albümünün sansürden geçmesinin gazetelere yansıması, eserin duyulmasını sağladı; bu onun için iyi bir fırsattı ve ilk albümünde büyük bir beğeni topladı.

İlk büyük patlaması ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan albüm, 1985 yılında yapılıp 1986'da piyasaya çıkan [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] oldu. Bu albümde aranjör [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'la çalıştı.

1990'lara değin özgün çizgisinden ayrılmadı ve başı sürekli derde girdi. 1990'larda da çizgisini korumaya gayret etse de, albümlerinde piyasaya yönelik çalışmalara da yer verdi. Her albümü ayrı bir patlama yapmış, özellikle [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] albümü basılan 2.800.000 bandrolle rekor kırmıştır. 1990'ların sonuna değin çıkardığı albümler hep listebaşı oldu. [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'da [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'nin düzenlediği ödül töreninde yeni albümüne [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] şarkı koyduğunu açıkladı, bu şarkıya çekeceği klip için bir kanal aradığını söyledi. Kaya'nın "Kürtler'i tanımayanların kafasından inmeyeceğim. Ayrıca bu ödülü insan hakları adına, cumartesi anneleri adına alıyorum" sözleri üzerine törene davetli bulunanların verdiği tepki üzerine, ödül törenini terk etmek zorunda kaldı.[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] Bu olayın hemen sonrasında Ahmet Kaya'nın 1993 yılında [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'de [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'nin düzenlediği bir gecede verdiği konsere ilişkin fotoğrafların Hürriyet gazetesinde yayınlanması[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] üzerine "bölücü [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] örgütüne yardım ve yataklık yaptığı ve halkı ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" iddiasıyla hakkında İstanbul [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'nde toplam 10.5 yıl ağır hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı.[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] Haziran 1999'da Türkiye'den ayrıldı. Yargılamaların sonucunda toplam 3 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ], ancak yurtdışında olduğundan hapse girmedi. Bu arada [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] Valiliği Kaya'nın kasetlerinin kentte satılmasını ve bulundurulmasını yasakladı.[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]

Almanya'da PKK yanlıları tarafından düzenlenen konserde ‘‘Arabamı o şerefsizlerin memleketinde bıraktım’’ dediği iddia edildiği için hakkında [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] tarafından bir kez daha soruşturma başlatıldı.[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] PKK'nın yayın organı [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ]'nin açılışında verdiği konserde yaptığı açıklamada hakkındaki iddiaları "Ülkeyi bölmek için değil, birleştirmek için vardık. Bunu anlamakta güçlük çektiler. Benim ülkede yaşayan milyon insana şerefsiz dediğimi söylediler. Ben hiçbir halka, halklara asla şerefsiz lafını kullanmadım. Ben sadece Kürt kimliğimden beni linç etmek isteyen namussuzlara ve haysiyetsizlere burda birkez daha şerefsiz diyorum. Burda hiçbir zaman Ahmet Kaya milyon insana şerefsiz dediği gibi speratif laflarla benim etrafımda toplamaya ve yıllandandır dostluk ettigim Türk halkını bana düşman etmeye çalışıyorlar, Türk halkını bana değil Türk halkını Kürtlere düşman etmek istiyorlar. Ben onların, o medyaların o üzerimde oynadıkları oyunların farkındayım bunlar soğuk savaş stratejileri. Onların o kirli savaş strajilerini bozarım, daha öncede bozdum, gene bozarım yine de bozacağım." diyerek yalanladı.[Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] Ahmet Kaya, 2000 yılında Paris'te bir kalp krizi sonucu öldü.Abdullah Öcalan ve PKK yı övdüğü videosu için http://www.youtube.com/watch?v=tU6H_Gsfe

Ölümünden sonra , 2002 yılında Ahmet Kaya'nın şarkılarını 20 ünlü sanatçının söylediği [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] isimli bir albüm yapılmış , Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesinde duyurduğu Kürtçe Karwan (Kervan) parçasının ve klibinin de bulunduğu [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ], [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] ve [Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. ] ve Gözlerim bin yaşında (Aralık 2006) adlarında dört albümü daha yayınlanmıştır.

Albümleri 1985 Ağlama Bebeğim Acılara Tutunmak 1986 Şafak Türküsü An Gelir 1987 Yorgun Demokrat 1988 Başkaldırıyorum 1989 Resitaller 1 İyimser bir Gül 1990 Resitaller 2 Sevgi Duvarı 1991 Başım Belada 1992 Dokunma Yanarsın 1993 Tedirgin 1994 Şarkılarım Dağlara 1995 Beni Bul 1996 Yıldızlar ve Yakamoz 1998 Dosta Düşmana Karşı 2001 Hoşçakalın Gözüm... 2002 Dinle Sevgili Ülkem (Tribute) 2003 Biraz da Sen Ağla 2005 Kalsın Benim Davam 2006 Gözlerim Bin Yaşında

Kaynak : tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Kaya

Yeni Konu aç Cevapla

« Bill Gates | - »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil